Goodyear Welted – unikatowa technologia produkcji butów

Buty Goodyear Welted to synonim luksusu, elegancji, najwyższej jakości wykonania z dbałością o najmniejsze detale oraz niebywałego komfortu użytkowania. Warto poznać szczegóły systemu Goodyear Welted, by zrozumieć, dlaczego ten sposób wytwarzania butów uchodzi za unikatowy. Mówiąc o butach Goodyear, nie sposób nie wspomnieć o polskiej marce NORD, będącej polskim liderem w produkcji tego rodzaju obuwia. Na czym polega fenomen metody Goodyear Welted?

Goodyear Welted – buty szyte miarowo

Obuwie wykonane przy użyciu metody Goodyear to uosobienie luksusu. Goodyear Welted to sposób szycia, którego cechą charakterystyczną jest brak bezpośredniego kontaktu pomiędzy cholewką buta a jego podeszwą. Jest to możliwe za sprawą wszywanego pasa skórzanego tzw. ramy. Początki tej konstrukcji sięgają już XVI w., jednak prawdziwy przełom nastąpił w XIX w., a dokładnie w 1869 r., kiedy to Charles Goodyear Junior wymyślił pierwszą maszynę do ramowego szycia obuwia. O wyjątkowości tego systemu świadczy fakt, że praktycznie w niezmienionej formie przetrwał do dziś i uznawany jest za doskonały.
Zatem przejdźmy do omówienia poszczególnych etapów produkcji, by zrozumieć, dlaczego obuwie Goodyear uchodzi za tak wyjątkowe.

Obcinanie naddatków – po zszyciu, cholewka z podpodeszwą jest naciągana oraz ćwiekowana na kopyto, po czym dostaje się w ręce pracowników, którzy obcinają naddatki skóry oraz wyjmują ćwieki.
Przyszywanie ramy – metodę Goodyear Welted cechuje specjalna technika przyszywania podeszwy przy użyciu skórzanego pasa, tzw. ramy. Przyszywa się ją do cholewki i podpodeszwy za pomocą maszyny ze specjalnie zakrzywioną igłą.
Obróbka ramy – maszyny obrabiają przyszytą ramę, ściągając naprężenia z otoku i formując odpowiedni kształt.
Wypełnienie – przestrzeń pomiędzy podpodeszwą a podeszwą wypełnia się mielonym korkiem ze spoiwem, jakim jest naturalne mleczko kauczukowe. To właśnie dzięki odpowiedniemu wypełnieniu but idealnie dostosowuje się do kształtu stopy, zapewniając maksymalny komfort noszenia, odpowiednią izolację oraz amortyzację.
Przyszywanie podeszwy – przyszywa się ją do ramy, co jest niezwykle ważnym procesem wymagającym ogromnej uwagi, precyzji oraz nie lada umiejętności. Specjalista prowadzi igłę w taki sposób, by szew przechodził przez ramę i podeszwę, a nie przez cholewkę. W trakcie szycia górna nić na bieżąco nasączana jest gorącym woskiem, a dolna oliwiona. W ten sposób obuwie Goodyear jest dodatkowo impregnowane i zabezpieczane przed przenikaniem wilgoci przez podeszwę.
Stabilizowanie buta – na tym etapie następuje odpowiednie rozmieszczenie wypełnienia korkowego oraz wyważenie buta.
Mocowanie obcasa do prawie gotowego buta.
Frezowanie brzegów podeszwy – to ręczna praca, wymagająca ogromnej wprawy i dokładności, w trakcie której ścina się nadmiar skóry oraz wykańcza krawędzie.
Końcowe szlify – to ostatni etap, podczas którego impregnuje się oraz poleruje podeszwę, a buty uzyskują pożądany wygląd.

NORD – niekwestionowany lider w produkcji obuwia technologią Goodyear Welted

NORD to polski producent ekskluzywnego obuwia, funkcjonujący na rynku od 1989 r. Buty Meka produkowane są w Słupskiej Fabryce Obuwia NORD w Strzelinku, przy zastosowaniu opisanej powyżej klasycznej metody szycia ramowego – Goodyear Welted.
Na pewno wiele osób zachodzi w głowę, dlaczego buty Meka są takie drogie. Wysoka cena jest w tym przypadku całkowicie uzasadniona. Wystarczy tylko spojrzeć na cały proces produkcji butów w systemie Goodyear Welted, który jest niezwykle zaawansowany, wymaga specjalistycznych maszyn i przede wszystkim wielu wykwalifikowanych pracowników – artystów, którzy z ogromnym pietyzmem tworzą niezwykłe obuwie Meka. Czy wiesz, że niemalże całą obróbkę (ponad 30 operacji!) wykonuje się ręcznie?
Do produkcji używa się tylko i wyłącznie skór najwyższej jakości: cielęcych francuskich oraz rozmaitych skór egzotycznych, które pochodzą od najlepszych garbarni i dostawców, takich jak La Scarpa czy niemiecka firma Rendenbach. Poza tym skóry garbowane są klasyczną metodą przy pomocy roślinnych surowców, co niewątpliwie wyróżnia NORD na tle innych producentów, stosujących garbowanie syntetyczne z użyciem chromu.
Obuwie Meka to idealny produkt dla wszystkich, którzy cenią sobie ponadczasową klasykę i elegancję, najwyższą jakość wykonania oraz przede wszystkim wygodę noszenia. Od razu po założeniu buty idealnie dopasowują się do stopy, która może swobodnie oddychać za sprawą prawidłowego mikroklimatu panującego w ich wnętrzu. Ekskluzywne, niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju – obuwie NORD, musisz je mieć!

 

Więcej Nowości na Free SportPoznaj Plecaki Vintage w SzczecinieNapisz do Redakcji

KOMENTARZE:

Wiktor / dodano 23.07.2023

I i to jest rzeczowo napisany artykuł. Sam interesuję się obuwiem sportowym z racji pracy, testuję plecaki, torby sportowe i nie tylko.  Swoją drogą co sądzicie o sportowej marce plecaków męskich ze skóry licowej: https://www.belveder.com.pl/produkt/czarny-plecak-ze-skory-licowej-meski-z-kieszeniami-outlander-bt33/ – chciałby zacząć projektować takie plecaki. Byłaby to alternatywa dla toreb i plecaków męskich szytych z nylonu.